Friday, May 16, 2014

Jurnal de calatorie

 Pe plaja
                  

Abia aparusera primele dovezi ale instalarii primaverii. Ma simteam fericita si ma bucuram de fiecare raza de soare ce intra pe fereastra mea in dimineata aceea . Iarna te cam scoate din ritm.
Aveam parte de cel mai dulce vis. Ma aflam pe o plaja unde nisipul era fin precum faina si stralucea in soarele care acolo, atunci parea mai aproape de Pamant. Briza sarata imi mangaia porii si desfata simturile.                
            Mai fusesem acolo! Stiam asta dupa pietrele de langa mal, dupa batranul care vindea covrigi sub o umbreluta rosie atat de uzata ca devenise inutila. Oare fusesem acolo aievea sau intr-un alt vis?
            Deodata o fetita blonda cu ochii verzi ce nu parea mai mare de 5 ani a venit langa mine si m-a luat de mana. Voiam sa ma impotrivesc, dar nici un muschi din corpul meu nu reactiona. Am intrat in apa pana la genunchi si ma ingrijoram ca fetita ce imi zambea si parea ca vrea cu disperare sa imi arate ceva, se va scufunda si nu voi fi in stare sa o ajut. Parea ca ea facea alegerile pentru mine. Ma strangea de mana tot mai tare. A facut un salt si s-a scufundat in apa. Atunci am sarit dupa ea! Inainte sa imi pierd cumpatul si rezervele de aer, manita m-a tras la suprafata. Ce facea fetita asta? “Ce joc stupid!” Mi-am spus. Si-a deschis palma mica indemnandu-ma cu privirea sa admir micutele scoici si pietricele pe care le dobandise in operatiunea de mai devreme.
            Am incercat sa ii spun sa imi dea drumul din stransoarea mainii ei, mult prea mici pentru a detine o asemenea forta. Ea mi-a zambit si m-a purtat mai departe. Am incetat usor sa ma impotrivesc. Valurile ce ne loveau pareau sa nu ne afecteze. M-a dus pe plaja unde erau imprastiate jucarii colorate, forme ciudate, o galetusa albastra si o lopetica galbena. M-am asezat langa ea si am inceput sa costruim o fortareata din nisip. Ea pleca din cand in cand cu galetusa intorcandu-se cu apa. Ma eliberase din stransoare, semn ca prinsese incredere in mine. Ceva in privirea ei imi placea.
            Dupa ce fortareata a fost incrustata cu scoici si pietricele, a inaugurat-o cu un joc saltat de fericire. M-a apucat din nou de mana si ne-am plimbat de-a lungul plajei pana ce am gasit o minge de plaja portocalie. A luat mingea si am inceput sa o pasam, fetita razand in hohote de fiecare data cand intentionat lasam mingea sa se duca in apa, considerandu-se punct pentru ea. Imi placea sa ii satisfac acest capriciu.
           


Dupa o aruncare mult prea puternica, mingea a fost luata de curent. Am intrat in apa si chiar daca nu sunt o innotatoare desavarsita, nu suportam sa stiu ca am dezamagit copila care se uita cu jind dupa mingea care acum, parea doar un punct pe linia orizontului. Cu cat avansam in apa sarata a marii cu atat ma indepartam de ea, ma miscam din ce in ce mai greu si ma scufundam incet dar sigur.
            Cand m-am scufundat in intregime, ma intrebam daca merita sa imi risc viata pentru fericirea acestei copile, o copila pe care o cunoscusem cu doar cateva ore inainte. Si da, simteam ca merita! O intalnisem acum doua ore, dar o cunosteam la fel de bine cum ma cunosteam pe mine. Fericirea ei era fericirea mea!
Mana aceea mica m-a prin din nou in stransoarea ei care cat de draga mi-era acum si m-a tras la mal. Am ales sa nu ma mai intreb cum facuse asta. Pentru moment eram fericita ca traiam.
Fetita a inceput sa deseneze pe nisipul umed, uitandu-se uneori spre mine in timp ce ma recuperam. In scurt timp am simtit cum stomacul meu isi cere drepturile. Nu mai stiam unde imi lasasem lucrurile… defapt nu imi aminteam daca avusesem lucruri.
Un glas pe care il cunosteam prea bine mi-a strigat numele. Cand m-am intors mama statea sprijinita pe un genunchi cu mainile desfacute si privirea verde, superba zambitoare. Am vrut sa alerg spre ea si sa o imbratisez , dar inaintea mea fetita blonda i-a sarit in brate. Pe mine nu ma vedea.
Atunci am realizat ca micuta eram chiar eu, ca totul nu era doar un vis, o amntire a unei zile petrecute pe plaja cu mama. Iar aceasta este una din cele mai frumoase din viata mea!


                

No comments:

Post a Comment